דף הבית אודותינו פסיכיאטר פסיכולוג חוות דעת צור קשר

דיכאון – טיפול תרופתי

מאת: יפעת ויינר

תרופות נפוצות:
אימיפראמין
אמיטריפטילין
אסציטאלופראם
דוקספין
דולוקסטין
היפריקום
ונלאפאקסין
טראזודון
מאפרוטילין
מיאנסרין
מילנציפרן
מירטאזאפין
נורטריפטילין
סרטראלין
פארוקסטין
פלואוקסטין
פלובוקסאמין
ציטאלופראם
רבוקסטין

רקע כללי
דיכאון הוא הפרעה שבעטיה נפגע תפקודו היומיומי של האדם ונפגעים גם דפוסי התנהגותו ומחשבותיו. הפרעת הדיכאון מתרחשת לאורך זמן ממושך, מעל מספר שבועות, וניכרת בתסמינים הבאים: עצבות, ייאוש, דכדוך, עייפות, חוסר תקווה, חוסר אנרגיה, מחשבות אובדניות, בעיות בתפקוד המיני, נדודי שינה או שינה יתרה, איבוד התיאבון או הגברת התיאבון ואובדן עניין בחיים. כשליש מאוכלוסיית העולם חשה לפעמים עצבות, אבל ידוע כי 12% מן הנשים ו-7% מן הגברים לוקים בהפרעת דיכאון בכל שנה. הטיפולים המקובלים הם טיפולים תרופתיים וטיפולים פסיכולוגים. הטיפולים יעילים מאוד ועוזרים להפחית מהסימפטומים השונים ואף לרפא את ההפרעה. ישנם אנשים שיצטרכו לקחת תרופות במשך מספר חודשים ואילו אחרים יצטרכו להשתמש בתרופות במשך שנים. התרופות הנפוצות הנמצאות בשימוש הן מסוג SSRI אבל נמצאות בשימוש גם תרופות מקבוצת הטריציקלים, תרופות מקבוצת SNRI, ותרופות מקבוצת MAOI. בהפרעת דיכאון קיים חוסר איזון של שני נוירוטרנסמיטורים, סרוטונין ונוראדרנלין, הקשורים לוויסות מצב הרוח. תכלית הטיפול התרופתי היא להפחית מהסימפטומים של הדיכאון, לשפר את מצב הרוח, לשפר את הרגשת החיוניות ואת היכולת לתפקד בחיי היום-יום.
* כל התרופות מצריכות מרשם מרופא.
* השימוש באלכוהול ובסמים בזמן נטילת התרופות יכול לגרום להגברה של תופעות הלוואי ולהחמרתן ולכן אינו מומלץ.

להלן מספר דוגמאות של תרופות הנמצאות בשימוש נפוץ לטיפול בהפרעת דיכאון:

אימיפראמין
(שם מסחרי: טופרניל, פרימוניל): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת הטריציקלים. תרופה זו משפרת את יכולת התפקוד, מחזירה למטופל בה את העניין בחיים, מרגיעה, ולכן היא מועילה לאנשים בדיכאון עם תסמיני עצבנות, כאבים, נדודי שינה ואי-שקט. השפעת התרופה מורגשת במלואה אחרי שישה שבועות. מינון למבוגרים: 200-75 מ"ג ליום. תופעות לוואי: הזעה, הסמקה, עצירות, סחרחורת, טשטוש הראייה ויובש בפה. התרופה מרדימה פחות מתרופות אחרות. תופעות הלוואי נעלמות אחרי כמה ימים. תגובות בין תרופתיות: בשילוב עם תרופות להורדת לחץ הדם, אימיפראמין עלולה להפחית מהשפעתן של חלק מתרופות אלה. בשימוש עם תרופות מסוגי בנזודיאזפינים, אנטיהיסטמינים, נרקוטיקה ובארביטוראטים, אימיפראמין עלולה להגביר את השפעותיהן של תרופות אלה ואת ההשפעה המרגיעה שיש להם. אסור להשתמש באימיפראמין לאחר התקף לב, והיא אסורה למשתמשים בתרופות מקבוצת MAOIs.

אמיטריפטילין
(שם מסחרי: אלטרול, אלטרולט): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת הטריציקלים. משפרת את יכולת התפקוד, משפרת את מצב הרוח, מחזירה את העניין בפעילות היומיומית, מרגיעה ומשפרת את התיאבון. תרופה זו יעילה כאשר הדיכאון מלווה בחרדה ובהפרעות שינה. השפעת התרופה תורגש במלואה לאחר שישה שבועות. מינון למבוגרים: 250-25 מ"ג ליום. תופעות לוואי: תופעות אלה יכולות להופיע בשבועות הראשונים לנטילת התרופה, והן ניכרות בהזעה, בעצירות ובבחילה, ביובש בפה ובטשטוש הראייה. תגובות בין תרופתיות: עישון כבד עלול להקטין מההשפעה הנוגדת דיכאון של אמיטריפטילין. בשימוש עם תרופות להורדת לחץ דם, אמיטריפטילין עלול להפחית מיעילותן של תרופות מסוימות להורדת לחץ דם. אסור להשתמש באמיטריפטילין לאחר התקף לב, והיא אסורה למשתמשים בתרופות מקבוצת MAOIs.

אסציטאלופראם
(שם מסחרי: ציפראלקס): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SSRI, המעלה את כמות הסרוטונין במוח. התרופה משפרת את יכולת התפקוד, מרגיעה, משפרת את מצב רוח ופועלת במינון נמוך. מינון: 10מ"ג ליום. השפעתה מורגשת בתוך חמש שעות מזמן נטילתה והשפעתה המלאה מורגשת בתוך שבועיים. תופעות לוואי: תופעות הלוואי מעטות וחולפות במהרה, למשל עייפות, יובש בפה, קשיי שינה והזעה מרובה. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם תרופות המשפיעות על קרישת הדם (כגון: NSAID, אספירין, קומדין), ישנו סיכון מוגבר לדימומים. בשימוש עם תרופות מסוג חוסמי בטא (כגון: אטנולול), אסציטאלופראם מגבירה את רמת התרופה בדם.

דוקספין
(שם מסחרי: גילקס): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת הטריציקלים, המשפרת את יכולת התפקוד, את איכות החיים ואת מצב הרוח של המטופל. התרופה גם מרגיעה ולכן יעילה כשיש למטופל תסמינים של הפרעות שינה. מינון: 300-75 מ"ג ביום. התרופה מתחילה להשפיע בתוך מספר ימים, והשפעתה המלאה תורגש בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: תופעות אלה יחלפו אחרי כמה ימים, והן כוללות נמנום, הזעה, יובש בפה וטשטוש בראייה. במינון עודף עלולה הדוקספין לגרום לתרדמה עמוקה ולהפרעות מסוכנות בקצב הלב. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם תרופות אנטי היסטמיניות (כגון: סימטדין), ישנו סיכון להגברת רמת הדוקספין. בשימוש עם תרופות להורדת לחץ דם, דוקספין עלולה להפחית מיעילותן. אסור להשתמש בדוקספין כאשר משתמשים בתרופות מקבוצת MAOIs.

דולוקסטין
(שם מסחרי: סימבלטה, ינטריב): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SNRI, המשפרת את מצב הרוח ויעילה במקרים שבהם הדיכאון מלווה בסימפטומים של חרדה. כמו כן, התרופה משפרת תסמינים גופניים הנלווים לדיכאון, כגון כאבי גב וכאבי כתפיים. מינון: 60-30 מ"ג ליום. השפעתה המלאה של התרופה תורגש בתוך ארבעה שבועות. תופעות לוואי: בחילות, עצירות, עייפות, הזעה, יובש בפה ואיבוד התיאבון. תופעות אלה תחלופנה אחרי כמה ימים. תגובות בין תרופתיות: אין לשלב דולוקסטין עם תרופות מקבוצת MAOIs. בשימוש עם וארפארין (קומדין), יש שינויים בקרישת הדם לרבות הגברת הדימומים.

היפריקום
(שם מסחרי: רמוטיב): תרופה זו מופקת מצמח בעל סגולות לטיפול בדיכאון. היפריקום מביא לרגיעה, משפר את מצב הרוח ואת יכולות התפקוד היומיומיות. מינון: 500 מ"ג (2 טבליות) ליום. השפעת התרופה מורגשת במלואה בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: תופעות קלות שחולפות אחרי כמה ימים, ובהן כאבי בטן, איבוד התיאבון, בחילה ושלשולים. התרופה גורמת לרגישות יתר לשמש ולכן מומלץ להימנע מחשיפה לשמש. תגובות בין תרופתיות: שימוש בתרופה עם דיגוקסין מפחית מיעילותה של הדיגוקסין. שימוש בתרופה בשילוב גלולות למניעת היריון יכול לגרום לדימומים וגינאלים ועלול להפחית מהשפעת הגלולות.

ונלאפאקסין
(שם מסחרי: אפקסור, ויאפקס, ונלא): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SNRI, יעילה לטיפול בהפרעת דיכאון עם חרדה. התרופה גורמת לרגיעה, מדכאת תיאבון, משפרת את מצב הרוח ואת יכולות התפקוד. מינון: 75 מ"ג ביום עד 225 מ"ג ביום. השפעת התרופה מורגשת בתוך שמונה שעות, והשפעתה המלאה תורגש בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: כאבי ראש, הפרעות שינה, יתר לחץ דם, ולכן אסור להשתמש בה בחולי גלאוקומה. תגובות בין תרופתיות: אין לשלב ונלאפאקסין עם תרופות מקבוצת MAOIs בשל תופעות הלוואי.

טראזודון
(שם מסחרי: טראזודיל, טריטיקו): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SSRI, יעילה לטיפול בהפרעת דיכאון מלווה בחרדה. התרופה מרגיעה, משפרת את מצב הרוח ומרוממת אותו. פעולתה של התרופה מרדימה, ולכן יעילה לאנשים שסובלים מנדודי שינה. מינון: 600-150 מ"ג ליום. התרופה משפיעה בתוך שעות ספורות, אבל השפעתה המלאה תורגש בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: טשטוש, בחילה, סחרחורת במעבר משכיבה לעמידה, פגיעה בתפקוד המיני ויובש בפה. התופעות נעלמות בתוך מספר שבועות. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם תרופות להורדת לחץ דם, קיים סיכון לירידה קיצונית בלחץ הדם. בשימוש עם וארפארין (קומדין), ישנו סיכון לשינויים בקרישת הדם, לרבות הגברת הדימומים. בשימוש עם תרופות מסוג קארבאמאזפין ודיגוקסין, תיתכן הפרעה בריכוזי התרופות בדם.

מאפרוטילין
(שם מסחרי: מלודיל): תרופה נוגדת דיכאון, הראשונה מקבוצת הטטראציקלים. תרופה זו משפרת את מצב הרוח, מעלה את העניין בחיים ובפעילויות היום-יום ומשפרת תיאבון. מינון: 75 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש בתוך שישה שבועות. בתרופה זו ניתן להשתמש גם בזמן היריון. תופעות לוואי: עייפות, יובש בפה, ופריחה על העור. מומלץ לבצע בדיקות דם, אק"ג, ותפקודי כבד בכל שלושה חודשים. השימוש בתרופה עלול לגרום להפרעות בקצב הלב, ולכן משתמשים בה בזהירות אצל אנשים הסובלים ממחלת לב. אין נותנים תרופה זו בדרך כלל לחולים אפילפטיים, מכיוון שהתרופה עלולה לגרום פרכוסים. תגובות בין תרופתיות: מאפרוטילין מפחיתה מן ההשפעות החיוביות של כמה תרופות להורדת לחץ דם. ציסאפריד היא תרופה הניתנת כטיפול לחולים הסובלים מתסמינים של צרבת עקב מחלת "החזר קיבה ושט", ושילוב התרופות אינו מומלץ משום שהתרופות סותרות זו את זו בפעולתן. ציסאפריד עלולה לגרום אי-סדירות בקצב הלב ולשינויים בהולכה החשמלית של הלב.

מיאנסרין
(שם מסחרי: בונסרין): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת טטראציקלים. יעילה לטיפול בדיכאון המלווה בחרדה. ניתן להשתמש בה נוסף לתרופות נוגדות דיכאון אחרות לשם חיזוק השפעתן. התרופה עוזרת גם לשיפור התפקוד המיני, אם זה נפגע מתרופות אחרות, כגון פלואוקסטין. מינון: 90-30 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש בתוך כמה ימים, אבל השפעתה המלאה תורגש בתוך ארבעה שבועות. ניתן להשתמש בתרופה זו בזמן היריון. תופעות לוואי: ישנוניות, עצירות, סחרחורת ויובש בפה. תופעות הלוואי תחלופנה מאליהן בתוך כמה ימים. בשימוש ממושך יש לבצע ספירת דם בכל חודש מכיוון שהתרופה יכולה לגרום לירידה בכדוריות הדם הלבנות ובכך לפגוע בתפקודה של המערכת החיסונית. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם תרופות נגד קרישת דם, הפעילות שנוגדת את קרישת הדם פוחתת בשילוב עם מיאנסרין. בשילוב עם תרופות נוגדות פרכוסים (כגון: פניטואין), תרופות להרגעה, לשינה, לפרקינסון, תרופות נגד אלרגיה, משככי כאבים נרקוטיים וחומרים מרדימים, השפעת התרופות הללו על מערכת העצבים המרכזית עלולה להימשך ולהתחזק בשילוב עם מיאנסרין. בשילוב עם תרופות להורדת לחץ דם, ישנו סיכון לירידה קיצונית בלחץ הדם.

מילנציפרן
(שם מסחרי: איקסל): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SNRI, המעלה את הסרוטונין ואת הנוראדרנלין במוח; התרופה משפרת את מצב הרוח של המטופל, גורמת להרגשת חיוניות ולשיפור ביכולות התפקוד. מינון: 50 מ"ג בבוקר ו-50 מ"ג בערב. השפעת התרופה תורגש בתוך ארבעה שבועות. ניתן להשתמש בתרופה בזמן היריון רק במקרה שהיא חיונית. תופעות לוואי: הזעה, בחילות, הקאות, עצירות, יובש בפה, בעיות בתפקוד המיני, כאבי בטן, כאבי ראש ודופק לב מוגבר. תופעות אלו תחלופנה בתוך מספר שבועות. תגובות בין תרופתיות: בשילוב עם אדרנלין ישנו סיכון מוגבר לאריתמיות לבביות ויתר לחץ דם מסכן חיים. בשימוש עם דיגוקסין (לטיפול באי-ספיקת לב), מילנציפרן מעלה את ריכוז הדיגוקסין עקב שיבוש בפינוי התרופה מן הגוף ולפיכך שילוב זה עלול להוביל להפרעה קשה בקצב הלב. אסור להשתמש במילנציפרן כשמשתמשים בתרופות מקבוצת MAOIs.

מירטאזאפין
(שם מסחרי: מירו, רמרון): תרופה נוגדת דיכאון שמעלה את הנוראדרנלין ומשחררת סרוטונין במוח; משפרת את מצב הרוח ומחלישה את תסמיני החרדה ואת נדודי השינה שקיימים בהפרעת הדיכאון. מינון: 45-15 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש בתוך שעתיים, והשפעתה המלאה תורגש בתוך שבועיים עד ארבעה שבועות. תופעות לוואי: ישנוניות, עצירות, עלייה במשקל, יובש בפה, תיאבון מוגבר. תופעות אלו תחלופנה בתוך כמה שבועות. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם קלונידין (תרופה להורדת לחץ דם), מירטאזאפין חוסמת פעילות נגד לחץ הדם של הקלונידין. מוטב להשתמש בנוגד דיכאון אחר בחולים אלו. שילוב של מירטאזאפין עם תרופות מסוג MAOIs (תרופות נוגדות דיכאון) עלול לגרום בלבול, פרכוסים, הזיות, חום גבוה ועלייה מסוכנת בלחץ הדם.

נורטריפטילין
(שם מסחרי: נורטילין): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת הטריציקלים. התרופה משפרת את יכולת התפקוד היומיומית של המטופל, משפרת את מצב הרוח ומפחיתה מתחושות החרדה. מינון: 100-75 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש בתוך כמה שעות אבל מלוא השפעתה תתרחש בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: עייפות, יובש בפה, כאבי ראש, עלייה במשקל, רגישות לאור. התופעות הללו תחלופנה בתוך כמה שבועות. תגובות בין תרופתיות: בעת שימוש בתרופה עם תרופות מסוגי בנזודיאזפינים, פנותיאזינים, אנטיהיסטאמינים, נרקוטיקה ובארביטוראטים, נורטריפטילין עלולה להגביר את השפעתן המרדימה. שימוש בתרופה עם ציסאפריד (תרופה הניתנת לטיפול בחולים הסובלים מתסמינים של צרבת עקב מחלת "החזר קיבה ושט"), מביא סיכון לאי-סדירות בקצב הלב.

סרטראלין
(שם מסחרי: לוסטראל, סרטראלין): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SSRI, המשפרת את מצב הרוח, את יכולות התפקוד של המטופל ואת חיוניותו. סרטראלין יעילה לשימוש בדיכאון עם תסמינים של חרדה ופאניקה ודיכאון בעקבות טראומה. מינון: 200-50 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש אחרי שבועיים מלקיחתה, והשפעתה המלאה תורגש בתוך ארבעה עד שמונה שבועות. תופעות לוואי: יובש בפה, ירידה בחשק המיני, כאבי ראש, כאבי בטן ונדודי שינה. התופעות ייעלמו בתוך כמה שבועות. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם וארפארין (קומדין), סרטראלין עלולה להשפיע על רמות הווארפארין. שימוש בתרופה בשילוב עם תרופות נגד מיגרנה (סומאטריפטאן, זולמיטריפטאן) עלול להגביר את תופעות הלוואי של הסרטראלין.

פארוקסטין
(שם מסחרי: סרוקסאט, פארוטין): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SSRI, המשפרת את מצב הרוח וגורמת לתחושת חיוניות ולשיפור ביכולות התפקוד. התרופה יעילה מאוד בשעה שהפרעת הדיכאון משולבת עם סימפטומים של חרדה. מינון: 20 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש בתוך מספר שעות, והשפעתה המלאה תורגש בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: השמנה, נמנום, הפרעות בתפקוד המיני, כאב ראש, כאב בטן ודיכוי התיאבון. תופעות אלו קלות ובדרך כלל חולפות כעבור מספר ימים. תגובות בין תרופתיות: יש להימנע משימוש עם תרופות מקבוצת MAOIs בשל תופעות הלוואי. בשימוש עם וארפארין (קומדין) תיתכן עלייה בדימומים.

פלואוקסטין
(שם מסחרי: פרוזק, פלוטין, פריזמה): תרופה נוגדת דיכאון מסוג .SRI התרופה משפרת את מצב הרוח ואת הרגשת החיוניות. מינון: בתחילת השימוש - 20 מ"ג ליום; כעבור שלושה שבועות, באישור הרופא, ניתן להעלות את המינון עד 80 מ"ג ליום. השפעת התרופה תורגש בתוך כמה שעות והשפעתה המלאה תחול בתוך שישה שבועות. ניתן להשתמש בתרופה בזמן היריון. תופעות לוואי: עצבנות, איבוד התיאבון, כאבי ראש, הפרעות שינה, הפרעות בתפקוד המיני, וכאבי בטן. בדרך כלל תופעות הלוואי קלות וחולפות במהרה. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם וארפארין (קומדין) יש שינויים בקרישת הדם לרבות הגברת הדימומים. אין לשלב פלואוקסטין עם תרופות מקבוצת MAOIs בשל תופעות הלוואי.

פלובוקסאמין
(שם מסחרי: פבוקסיל): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת .SSRI תרופה זו משפרת את מצב הרוח, את הרגשת החיוניות ואת יכולות התפקוד בחיי היום-יום. ניתן להשתמש בה בשעה שהפרעת הדיכאון משולבת עם הפרעות אכילה והתמכרויות לאלכוהול. מינון: 100 מ"ג ליום בתחילת השימוש, ואחרי תקופה, ניתן להעלות את המינון ל-300 מ"ג ליום. השפעתה של התרופה תורגש בתוך מספר שעות והשפעתה המלאה תתרחש בתוך שישה שבועות מיום לקיחתה. תופעות לוואי: בחילות, הפרעות בשינה, הפרעות בתפקוד המיני וכאבי ראש. התופעות הללו תחלופנה בתוך כמה ימים. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם תרופות מסוג אנטיהיסטמינים (כגון: טרפנאדין ואסטמיזול), אין לתת פלובוקסאמין בגלל הסיכון להפרעה קשה בקצב הלב. בשימוש עם ציסאפריד (תרופה הניתנת לטיפול בחולים הסובלים מתסמינים של צרבת עקב מחלת "החזר קיבה ושט") יש סכנה לעליית לחץ הדם ולשינויים בקצב הלב. בשימוש עם תרופות מסוג בנזודיאזפינים יש עלייה ברמה של התרופות האלה בדם שגורמת לישנוניות. נוסף לזה, רמות הפלובוקסאמין בדם יורדות כשמעשנים סיגריות. אסור להשתמש בפלובוקסאמין כשמשתמשים בתרופות מקבוצת MAOIs בשל החמרה בתופעות הלוואי.

ציטאלופראם
(שם מסחרי: רסיטל, ציפראמיל): תרופה נוגדת דיכאון מקבוצת SRRI, המשפרת את מצב הרוח, את הרגשת החיוניות, והיא יעילה במקרים שבהם הפרעת הדיכאון מלווה בסימפטומים של חרדה. מינון: בהתחלה - 20 מ"ג ליום ולאחר מספר שבועות, באישור הרופא, ניתן לעלות את המינון ל-60 מ"ג ליום. השפעת התרופה במלואה תורגש בתוך שישה שבועות. תופעות לוואי: בחילה, כאבי ראש, יובש בפה ואין-אונות. תופעות אלו תחלופנה לאחר כמה ימים. תגובות בין תרופתיות: בשימוש עם מטופרולול, המשמש לטיפול בתעוקת חזה וביתר לחץ דם, ציטאלופראם מגבירה את רמות התרופה בדם. בשימוש עם טראמאדול (תרופה המיועדת לשיכוך כאבים) יש סיכון לפתח פרכוסים. אסור להשתמש בציטאלופראם כשמשתמשים בתרופות מקבוצת MAOIs.

רבוקסטין
(שם מסחרי: אדרונאקס): תרופה נוגדת דיכאון המעלה את רמת הנוראדרנלין במוח. התרופה משפרת את הביטחון העצמי, את מצב הרוח, את התפקוד האישי והחברתי. מינון: 10-8 מ"ג ליום. התרופה משפיעה בתוך שעתיים, והשפעתה המלאה תורגש בתוך ארבעה-עשר ימים. תופעות לוואי: הזעה, בחילה, כאבי ראש, יובש בפה, הפרעות בתפקוד המיני והגברת קצב הלב. התופעות חולפות כעבור מספר ימים. תגובות בין תרופתיות: בשילוב עם תרופות אנטיביוטיות (אריתרומיצין) קיים סיכון להגברת רמות הרבוקסטין בדם ולהגברת תופעות הלוואי שלה. בשימוש עם תרופות לטיפול באיידס (אינדינאביר, ריטונאביר) קיים סיכון להגברת רמות הרבוקסטין בדם ולהגברת תופעות הלוואי שלה. בשימוש עם תרופות לטיפול באפילפסיה (קארבאמאזפין), תרופות אלה עלולות להוריד את רמות הרבוקסטין בדם ולהפחית מהשפעתה.


מקורות

Benjamin J. Sadock & Virginia A. (2008). Textbook of clinical psychiatry 3rd ed

Stephen M. Stahl (2008). Antipyschotic and Mood Stabillizers (3rd ed

S. Hossein Fatemi & Paula J. Clayton (2008). The Medical Basis of Psychiatry 3rd ed.

Harrison (2008). Neurology and Psychiatry. Principle of Internal Medicine 17th-ed© כל הזכויות שמורות 2006 ל דר" בלאן קידום אתרים בגוגל   פורטל העסקים של ישראל